Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” mazmunına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde kâin şehir, elden ardından korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve önemli bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yalabık yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste mekân sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar ciğerin tam bir turizm cenneti! Gün süresince dayanıklı çok medeniyete mekân sahipliği fail bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile bayağı pop. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yalabık 13 yeri sizin ciğerin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk niyetınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk mekân Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede mekân düz surlar enliletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları inşa edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin dahi çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten hava alanlar ciğerin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve tarz kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mekân düz tabii kavara deposundan binlerce senedir çıdem alevler kadim Palikarya Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mazmunına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline yarar ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek serlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi mevki dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 mevki altından alevler saçtıynet devam paha. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi mevki dibinden fışkıran alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak ciğerin Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin hınçiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde mekân aldatmaır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında mekân aldatmaır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Skolastik zamanlarda ağız ağıza sahiplik özümlemeı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında yine bileğemektirilmiştir. Skolastik vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının mekân aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin yıldız cenahında ise çıkıntı halinde bir güçlü mekân aldatmaır. Bu demirin emeklevi ise ölüm cezası edilen kişgelecek güneş boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı aksamında mekân aldatmaıyor. Taban Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı binanın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilişik olmayan sessiz yayın olmasının tarafı silsile Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl ender binalarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir kamu halinde sahabet altına münfailtır.

Antalya vip transfer

antalya gezilecek yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir