Official

“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir sözcük olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “görev” yahut “iş” demeına gelir. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na kadar uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda el ve hükümet alışverişlerinde kullanılırdı.

Orantı Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise tarafından atanmış bir görevliyi tarif etmek yürekin kullanılmaya mebdelandı. Bu görevliler, örneğin büyüklük daireleri yahut kiliselerde çeşitli alışverişlerle sorumlu olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi daha geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyettar bir konumda bulunan herhangi bir kişbol tarif etmek yürekin kullanılmaya mebdelandı. Hasetmüzde, “official” kelimesi genellikle hükümet, spor yahut iş dünyası kadar resmi bir konumda bulunan kişileri yahut kurumları tarif etmek yürekin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, sözcük resmi yahut salahiyettar bir konumda bulunan herhangi bir kişbol tarif etmek yürekin kullanılmaya mebdelamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir